Slušajte radio Delta i Prijatelji - narodna muzika pomoću:
Winamp, iTunes   Windows Media Player   Real Player   QuickTime

Trenutna pesma: Loading ...
Bit rate:
Trenutno Slusalaca: /
Status servera:

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 11 do 13 od 13

Tema: Cilj je bio iskoreniti sve Srbe - stradanja Srba u Hrvatskoj

SPISAK UBIJENE I IZMUČENE DECE U HRVATSKIM LOGORIMA: Popisani su imenom i prezimenom

"Stanje stvari" donosi spisak ubijene i umorene dece na teritoriji tzv. Nezavisne Države Hrvatske.

Iako je najveći deo stradao od ustaša, popisana su deca stradala od svih zaraćenih strana, kao i ona za koje se ne zna tačan uzrok i krivac smrti

Reč je o dva spiska stratišta dece ubijene i umorene u "NDH" – prvi sa nazivom "veći" (za stratišta na kojima je stradalo desetoro ili više dece) i drugi sa nazivom "manji" (za stratišta na kojima je stradalo do devetoro dece). Spiskovi su dati po stratištima, azbučno.

Ukupan broj dosad popisane stradale dece (do 14 godina) iznosi 74.580 (sedamdeset četiri hiljade petsto osamdeset). Podsećamo da, prema statističkim standardima, uobičajena procena jeste da broj popisanih predstavlja oko petine ukupnog broja stradalih.

Iako je najveći deo stradao od ustaša, popisana su deca stradala od svih zaraćenih strana, kao i ona za koje se ne zna tačan uzrok i krivac smrti.

Spisak je više godina stajao u Muzeju žrtava genocida.

Žrtve su popisane po azbučnom redu, u formatu:

Ime (Ime oca) Prezime, godina i mesto rođenja, nacionalnost, ko ga je ubio/umorio

Ilustracije radi: Stratište Jasenovac ima 14.241 popisanu žrtvu, dečji logori Stara Gradiška (4.823), Sisak (1.245), Jastrebarsko (213)…

Ističemo da je spisak nepotpun, i da je od najveće važnosti da se jave svi oni koji imaju podatke o nepopisanoj stradaloj deci sa teritorije "Nezavisne Države Hrvatske".

Spisak ubijene i umorene dece na teritoriji NDH – 74.580 popisanih imenom i prezimenom

Opsirnije
    https://adavinic.com/2021/01/25/spis...-i-prezimenom/
    https://stanjestvari.files.wordpress...rndh1manji.pdf

https://stanjestvari.files.wordpress.../rndh1veci.pdf

Ljubav Ti i Ja!

Ispovest Smilje Tišme, koja je preživela užas ustaških logora: Bebu su bacili o zid, pokrila sam oči
    Ustaša je bacio dete, udarilo je u zid. Pukla mu je lobanja. Majka je vrištala, čupala kosu, svedoči Tišma

Jasenovac, Stara Gradiška, Sisak, Jastrebarsko, pa sirotište. Na ovim adresama je detinjstvo Smilje Tišme, curice iz srpskog sela Zrinjska u Zapadnoj Slavoniji. Preživela je strahote i ponela slike i ožiljke, pišu Novosti.

- Imala sam, tako, šest-sedam godina. Imala sam mlađeg brata i još mlađe dve sestre. One se ne sećaju užasa. Brat i ja pamtimo. "Ovde je bila ona kuka o koju su vešali ljude", šaputali smo kada smo prvi put, posle rata, posetili Jasenovac. Pogledi su nam se zaledili na tom mestu. Dok smo, tako, stajali, preda mnom je bilo sve: poslednji susret sa ocem, on je prvi odveden u logor. Odnela sam mu preobuku i malo hrane, a on mi govori:
    "Beži, Smiljo, beži, dete!" Nikada ga više nisam videla. Preda mnom su bili trenuci kad su nas razdvojili od majke i njena poruka: "Neka vas čuva Sveta Petka." To je, valjda, bio taj dan našeg večnog rastanka.

U memoriju deteta koje nije znalo ni koliko godina ima, a zna da je jedini oslonac sestricama i bratu, utisnute su i nove scene užasa.

- Pamtim povijenog suvog čoveka u Jasenovcu koji je kolicima skupljao mrtvu decu - priča Smilja Tišma.

- Uzima ih za ruku, za nogu i ubacuje u kolica. Svakog jutra taj čovek je punio kolica i odvozio nekud. Ali, kada sad vratim sećanje, ne znam da li je ova slika jezivija ili ona kad ustaše u Sisku odvajaju bebe od majki. Trgaju ih sa dojki. Jedna majka nije dala svoje dete. Ustaša je bacio dete, udarilo je u zid. Pukla mu je lobanja. Majka je vrištala, čupala kosu. Ja sam rukama pokrila oči. Snažno sam ih dlanovima pritiskala.
    logor-jasenovac-3-830x0.jpg
    Iz logora u logor, iz užasa u užas... Jastrebarsko, dečji logor.

- Stalno je odnekud dopirao plač dece. Mi ih ne vidimo. Kasnije smo saznali da dolazi sa odeljenja u kom su bile bebe i deca do dve i po godine. Kasnije smo saznali da su im časne sestre mazale neke otrove oko usta. Govorile da ne plaču i da ne budu žedni. Ta deca su umirala u mukama i otuda su dopirali piska i plač tih malenih mišića. Taj me plač budi, pratiće me dok živim. Ne bih nikome poželela takvo detinjstvo i da u takvim ožiljcima traje. Zato vas molim da o užasima u logorima NDH govorite, da i nas podstičete da o tome govorimo, jer ako ne govorimo mi, ko će?!
    Smilja Tišma je završila Pravni fakultet. Danas je poslanik Narodne skupštine Republike Srbije.

Novosti/Telegraf.rs

Ljubav Ti i Ja!

JASENOVAC (1945), documentary film with English

1945. JE SNIMLJEN NAJSTRAŠNIJI FILM O JASENOVCU U 20. VEKU: Scene i slike buše RUPU U DUŠI

Zatvorenici su čak bili prinuđeni da sami prave noževe i kuju lance kojima su bili okivani.

Film o Jasenovcu koji je snimljen 1945. godine pokazuje sve muke kroz koje su prošle žrtve ovog logora. Najmonstruoznije ideje koje bi mogle da padnu na pamet jednom čoveku u ovom logoru smrti bile su sprovedene u delo.

"Ovde je podavljeno i ubijeno hiljade nevinih žrtata i tu je pobijeno hiljade Srba", ovim rečima počinje film koji govori o velikoj tragediji tokom Drugog svetskog rata.

U nastavku dokumentarca se navodi broj žrtava, te se skreće pažnja na to da su ovakvi logori proizvod fašizma. U Jasenovu su bili ljudi različite dobi, socijalnog statusa, vere i pola. Svi su bili tretirani na isti način.

U filmu se pojavljuju snimci logora u Jasenovcu i istoimenog sela, za koje se navodi da nije bilo ppošteđeno od strane ustaša.

- Jedan od malobrojnih preživelih seljaka priča kako su ustaše prilikom povlačenja minirale, rušile i palile kuće i zverski ubijale seljake. Od sela Jasenovac ostale su samo ruševine - navodi se u filmu.

Navodi se i da u istoriji nema sličnih primera, koji bi mogli da se uporede sa Jasenovcem. Preživeli navodi da su svakodnevno dovođene kolone ljudi koji su zverski ubijani. Kako bi se napravilo mesta za nove žrtve postojeće zatvorenike su ubijali.

- Zvuka Jasenovačke sirene bio je znak bliske smrti za stotine logoraša. Znak za poslednji marš bez povratka - opisan je "zvuk smrti".

Zatvorenici su radili dnevno 11 sati, a hranili se mizernim količinama kukuruzne kaše. Ustaška propaganda je to nazivala konstruktivnim radom. Zatvorenici su čak bili prinuđeni da sami prave noževe i kuju lance kojima su bili okivani.

Kao posebno značajan "događaj" u logoru je poseta čuvenog ustaškog zvaničnika Maksa Luburića, koji je posećivao ovo mesto i sa snimateljima. Sa osmehom na licu koračao je pored leševa izmučenih robova i neobazirući se pozirao sa golubom.

espreso.co.rs

Ljubav Ti i Ja!

Slične Teme

1. Skrivena istorija srba
    By kosovka2 in forum Svet Oko Nas
    Odgovori: 67
    Zadnji Post: 14.12.2020, 14:08
  2. Stradanja Srba u BiH - izbor iz stampe
    By kosovka2 in forum Svet Oko Nas
    Odgovori: 2
    Zadnji Post: 11.08.2020, 21:24
  3. Radivoje Pesic - Istorja Srba